Odpłatność postępowania przed UKE w PKE

Istotną zmianą wprowadzoną w ustawie Prawo Komunikacji Elektronicznej jest nałożenie na wnioskodawcę opłaty, w postępowaniu o wydanie decyzji o dostępie telekomunikacyjnym.
Postępowania przed Prezesem UKE wszczynane na podstawie nowych przepisów — zarówno w zakresie dostępu telekomunikacyjnego, dostępu do infrastruktury technicznej czy dostępu do nieruchomości będzie podlegać opłacie.
Zgodnie z art. 182 ust. 7 PKE wniosek podlega opłacie w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia. Opłata jest pobierana przez UKE i stanowi dochód budżetu państwa.
Wysokość opłaty na kolejny rok kalendarzowy będzie corocznie ogłaszana przez Prezesa UKE, w terminie do dnia 31 marca, na stronie podmiotowej BIP UKE.
Prezes UKE w postanowieniu wydanym w toku postępowania rozstrzyga, czy strona sporu:
1) nie zajęła stanowiska w sprawie wniosku,
2) ma obowiązek zawrzeć umowę o dostępie na warunkach zaproponowanych w toku negocjacji przez drugą stronę, o ile były obiektywne, przejrzyste, proporcjonalne i niedyskryminacyjne, a odmówiła jej zawarcia,
3) ma obowiązek zawrzeć umowę o dostępie na warunkach zaproponowanych w toku negocjacji przez drugą stronę, jeżeli były zgodne z obowiązkami, w tym z nałożonymi obowiązkami regulacyjnymi lub obowiązkami dostępowymi symetrycznymi, a odmówiła jej zawarcia,
4) ma obowiązek zawrzeć umowę o dostępie na warunkach nie gorszych niż określone w ofercie ramowej, jeżeli taka oferta ramowa obowiązuje.
Na takie postanowienie przysługuje zażalenie.
W przypadku wystąpienia którejś z powyższych przesłanek, Prezes UKE nakłada na tę stronę obowiązek zapłaty opłaty w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia, a opłata wniesiona wraz z wnioskiem jest zwracana w terminie 7 dni.
W przypadku umorzenia postępowania opłata jest zwracana.
Odpłatność postępowania ma być kolejnym elementem sankcyjnym dla podmiotów zobowiązanych do zawarcia umowy, lub prowadzenia negocjacji, a które to nie wypełniają swoich obowiązków.