Zawarcie umowy o świadczenie usług komunikacji elektronicznej
Wejście w życie ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, wymusi zmianę wzorców umownych oraz wprowadzi zmiany w zawieraniu samych umów z abonentami.
Zgodnie z PKE, umowy o świadczenie usług komunikacji elektronicznej mają być zawierane w formie pisemnej (własnoręczny podpis), elektronicznej (kwalifikowany podpis elektroniczny) lub dokumentowej (każdy dokument umożliwiający zapoznanie się z jego treścią). Jest to uregulowane w taki sam sposób jak obecnie. Sama ustawa Nie przewiduje jednak rygoru nieważności, co oznacza, że jej niedochowanie nie skutkuje nieważnością umowy, ale niedopuszczalnością w sporze dowodu z zeznań świadków i przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.
Wymóg formy nie dotyczy umów o świadczenie usług przedpłaconych (prepaid), a także usług komunikacji głosowej świadczonych za pomocą aparatu publicznego, co stanowi rozwiązanie analogiczne do poprzedniej regulacji z ustawy Prawo Telekomunikacyjne z 2004 r.
Umowa o świadczenie usług komunikacji elektronicznej zawarta z konsumentem poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta jest nieważna. By zawrzeć umowę poza lokalem przedsiębiorstwa musi być ona umówiona, a dostawca usług musi zrealizować dodatkowe obowiązki informacyjne z ustawy o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r.
Za uporczywe naruszanie obowiązków dotyczących zawierania wskazanych umów przez dostawcę usług komunikacji elektronicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu przewidziana jest administracyjna kara pieniężna do 3% przychodu za poprzedni rok obrotowy, ale również dodatkowe sankcje.
Prezes UKE może wydać publiczne ostrzeżenie wskazujące osobę odpowiedzialną za naruszenie prawa oraz charakter naruszenia, albo zakazać dostawcy wykonywania działalności telekomunikacyjnej na okres do 5 lat.
Prezes UKE określa w drodze decyzji treść ostrzeżenia oraz dane identyfikujące podmiot, na który nałożono sankcję, które następnie udostępnia na swojej stronie internetowej przez okres 5 lat. Decyzja Prezesa UKE określa okres obowiązywania zakazu wykonywania działalności, a także stanowi podstawę wykreślenia podmiotu z rejestru PT. Sankcja może mieć także charakter osobisty, zakaz wykonywania działalności może zostać nałożony na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym, w szczególności osobę kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego.
W kolejnych artykułach omówimy szczegółowo treść nowych wzorców umownych.